A nagyesztergári iskola nyolc évfolyamos általános iskola, ahol a legfontosabb cél a szilárd alapkészségek kialakítása valamennyi tanulónál, hogy a továbbtanuláskor általuk kiválasztott iskolatípusban megállják helyüket.
Igyekszünk minden tanuló részére biztosítani a fejlődéshez szükséges feltételeket, azokat a lehetőségeket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a gyermek képességeit, tehetségét kibontakoztathassa, szükség esetén leküzdhesse azokat a hátrányokat, amelyek családi, vagyoni helyzeténél fogva vagy más okból fennállnak.
A tananyag elrendezéssel, a differenciált oktatási módszerekkel lehetőséget kínálunk a tanulók számára az alapkompetenciák elsajátítására, a megszerzett alkalmazásképes tudás tovább fejlesztésére.
Szem előtt tartjuk azt a társadalmi igényt, hogy az iskola ne csupán ismeretek átadására, a tudás gyarapítására, hanem az életkörülmények változásának gyors követésére is képes legyen.
Alapvető feladatnak tartjuk a tanulói személyiség fejlesztését, kiegyensúlyozott, érzelemgazdag emberek nevelését.
Kiemelten fontos számunkra, hogy egészséges, edzett fiatalokat neveljünk, akik tudják, hogy mit kell tenniük egészségük megőrzésének érdekében.
A fenti célok elérése érdekében munkánk során a minőséget és a hatékonyságot célozzuk meg.
A gyerekek szabad idejének hasznos eltöltése céljából igény szerint szakköröket, szabadidős programokat szervezünk tanulóink számára.
A körzeti pályázatokon, versenyeken /rajz, versmondás, olvasópályázat, tanulmányi és sportversenyek/ rendszeresen részt veszünk, lehetőséget adva diákjainknak a megmérettetésre, tehetségük kibontakoztatására.
Tanulóink a falu kulturális rendezvényeinek állandó szereplői.
A nevelőtestület tagjainak szakmai felkészültsége jó. Pedagógusaink szívesen vesznek részt továbbképzéseken, tanfolyamokon, fontosnak tartják az önképzést, ismereteik bővítését, korszerűsítését.
Valamennyien fontosnak tartjuk, hogy jó kapcsolat alakuljon ki a nevelő-diák, nevelő- szülő között.
Tárgyi feltételeink jók. A legfontosabb tanulást - tanítást segítő, sport- és fejlesztőeszközökkel rendelkezünk. Az informatikai infrastruktúra és eszközellátottság az átlagosnál jobbnak mondható. Számítógépek, tanulói tabletek, laptopok, interaktív táblák, interaktív panelek segítik az oktatómunkát, a tananyag elsajátítását.
Valljuk, hogy az iskola eddigi hagyományainak ápolása, ezek fejlesztése, bővítése, valamint az iskola jó hírnevének megőrzése, öregbítése az iskolaközösség minden tagjának feladata.