Iskolánk története

Az iskoláról az első írásos feljegyzés 1771-ből való, ekkor egy dőlő félben lévő faház volt az iskolaépület. Az összeírás szerint kilenc katolikus diák járt ide. 1841-től rendszeres jelentésekkel rendelkezünk, eszerint 75 diák, 40 fiú és 35 lány járt egy tanterembe. Így nem csoda, hogy hamarosan új iskolát építettek.

A mai iskolaépület őse 1845-ben adományokból készült el a templom déli szomszédságában. A tananyag olvasás, írás, számtan és hittan volt. A tanítás nyelve kezdetben német volt, csak 1867-ben kezdte meg Wütsch Mátyás a magyar nyelvű oktatást.

1885-ben felújították a meglévő épületet, 1896-ban tanszerekkel szerelték fel az iskolát. 1907-ben a község új iskolatermet épített, 1910-ben teljesen felszerelték adományokból a törvény követelményei szerint. A tanítás nyelve csak ekkorra lett teljesen magyar. Sokat tett az oktatásért Csokonay Zsigmond, aki olyan színvonalúra emelte az oktatást, hogy az illetékes hatóságok mintaképül állították a falusi iskolák elé.1

1949-ben államosították az iskolát. 1950-ben 4, 1957-ben már 8 tanulócsoport működött, összesen mintegy 260 fővel. 1957-ben új, négy tantermes iskola épült, amellyel így a tantermek száma 7 lett. A hetvenes években az iskola fokozatosan bővült: politechnika terem, tanári szoba, igazgatói iroda, szertár, majd bitumenes sportpálya épült. 1982-től napközi otthon is működik. 1983-ban bevezették a központi fűtést, 1987-ben tornateremmel bővült az iskola. A kilencvenes években vizesblokkot építettek a szolgálati lakás helyén. 2

2007-ben az iskola felvette falunk neves költőjének, Ányos Pálnak a nevét.

2008/2009-es tanévtől bevezettük a német nemzetiségi oktatást az 1. osztályban, felmenő rendszerben.

Az iskola szépítésében, fejlesztésében jelentős részt vállalt a falu lakossága. Önkormányzati fenntartás idején adományokból történt meg az alsó tagozatos termek nyílászáró cseréje, vegyes tüzelésű kazán beszerzése, stb.

2013-tól állami fenntartásba került az iskola. 2019-ben korszerűsítették a fűtésrendszert, 2022-ben a tornaterem felújítására került sor.